Minden amit a mozgásérzékelőről tudni akartál

Ha riasztórendszer vásárlás-beszerelés előtt állsz, akkor érdemes megismerned néhány egyszerű tényt a mozgásérzékelőkről, amivel csökkentheted a riasztód árát és növelheted a riasztó által nyújtott biztonságot.

Mi is az a mozgásérzékelő és hogyan működik?

A mozgásérzékelő (motion sensor) olyan elektronikai eszköz, ami észleli a mozgást a hatókörén belül azt jellé alakítva továbbítja a riasztóközpont felé, ami riasztást indít.  Az érzékelők eltérő technológiákat használnak a mozgás észlelésére, lehetnek passzív (ez a leggyakoribb) vagy aktív mozgásérzékelők és lehetnek vezetékesek vagy vezeték nélküli mozgásérzékelők.

Míg az egyéb érzékelőket (nyitásérzékelő, üvegtörés érzékelő) viszonylag könnyű megkerülni, addig a mozgásérzékelőt szinte lehetetlen, ezért is ez a legfontosabb érzékelő.

A nyitásérzékelő kijátszható, ha pl. nem kinyitja a behatoló az ablakot, hanem kivágja az üveget. Az üvegtörés érzékelő pedig csak a tényleges üvegtörés esetén jelez.

Elméletileg a mozgásérzékelőn is át lehet menni, de ahhoz rettentően lassan kell mozogni és a fejlettebb mozgásérzékelők egy idő után a folyamatos nagyon lassú mozgásra is bejeleznek. És persze nehéz kipakolni egy raktárat tyúklépésben mozogva úgy, hogy percenként csak 1 métert teszünk meg.

A  mozgásérzékelőket sokféleképpen lehet csoportosítani. A három legelterjedtebb módja az érzékelés szerinti, a kommunikáció szerinti és a felhasználás helye alapján. Az érzékelés szerinti azt jelenti, hogy a mozgásérzékelő milyen technológiával érzékeli a mozgást, a kommunikáció szerinti pedig azt, hogy a mozgásérzékelő hogyan kommunikál a riasztórendszer központjával. A felhasználás helye lehet kültéri vagy beltéri.

Amikor riasztót és ezen belül mozgásérzékelőt választasz elég, ha ezt a három tulajdonságot figyelembe veszed. Nézzük meg a csoportosításukat részletesebben:

Érzékelés szerint:

  • Passzív mozgásérzékelők: Ezek az érzékelők a környezet hőváltozásait figyelik. Úgy képzeld el, mintha egy hőtérképet látnál különböző színekkel. Mivel az ember hőmérséklete eltér a környezet hőmérsékletétől így az emberi mozgás a mozgásérzékelő hőtérképén változásokat fog okozni. Amikor ezek a változások elérnek egy határértéket, akkor az érzékelő jelezni fog a központ felé. Ezeket a mozgásérzékelőket általában PIR néven jelölik (passzív infra), vagy angol nyelvterületen és weboldalakon PIR Motion Sensor.
  • Aktív mozgásérzékelők: Ilyen például a mikrohullámú mozgásérzékelő. Ez az eszköz mikrohullámokat gerjeszt és figyeli a védett területről visszaverődő jeleket. Amikor mozgás történik, akkor megváltoznak a visszaverődések és ezt érzékeli a készülék.
  • Kombinált érzékelők: Itt egy eszközben található meg a passzív infra (PIR) és a mikrohullámú (microwave) érzékelő. Ez az érzékelő könnyebben kiszűri a téves riasztásokat, de normál környezetben nem indokolt a használata és az ára is jelentősen magasabb.

Kommunikáció szerint:

  • Vezetékes mozgásérzékelők: Ezek a hagyományos mozgásérzékelők, ahol az érzékelő és a riasztórendszer központja egy speciális vezetékkel van összekötve. Olyan helyen érdemes használni, ahol már előre ki van vezetékezve. Hátránya, hogy helyhez kötött és pl. ha a bútorzat megváltozása miatt át kell helyezni, akkor a mozgatása véséssel és helyreállító munkálatokkal jár. További hátránya, hogy bonyolultsága miatt házilag nem szerelhető, csak szakember képes hibamentesen beüzemelni.
  • Vezeték nélküli mozgásérzékelőkEbben az esetben a mozgásérzékelő és a riasztórendszer központja rádiójelek útján kommunikál egymással. Nagy előnye a mobilitás, a gyors beüzemelés és az, hogy nem bonyolult, házilag is felszerelhető. Hátránya, hogy évente kb. egy alkalommal elemet kell benne cserélni, illetve az, hogy a rádiójelek általában 2-3 falat képesek átjelezni. Ennél nagyobb távolság esetén jeltovábbítóval kell kiegészíteni a rendszert.

Felhasználás helye szerint:

  • Beltéri mozgásérzékelők: Ezek az eszközök nem védettek a környezet hatásaival szemben (eső, fagy, pára) ezért beltéren használhatóak.
  • Kültéri mozgásérzékelők: Védettek a környezet hatásaival szemben. Kültéren is használhatóak, illetve olyan helyeken, ahol nagyobb az igénybevétel. Pl. konyhákon, welneszekben a párás levegő miatt.

 

Hova helyezzem fel őket?

  • Az érzékelőket olyan helyekre kell felszerelned, ahol a behatoló valószínűleg áthaladhat, például bejárati ajtók, folyosók és ablakok közelében.
  • Figyelj, hogy az érzékelőket ne takarja el például egy magasabb szekrény. Jellemzően ajtók fölé és szobasarokba érdemes elhelyezni, így egy 110°-os érzékelő esetében kisebb eséllyel alakul ki holttér. Ritka esetekben előfordulhat olyan is, hogy a sok nyílászáró vagy a helység elrendezése megkívánja, hogy a plafonra szereljünk mozgásérzékelőt, erre megfelelő lehet egy 360°-os érzékelő.

Fontos: Nem kell mindent védened csak azért mert ott van! Például egy 6. emeleti lakásba csak az ajtón keresztül lehet bejutni, így ott teljesen felesleges mozgásérzékelőket elhelyezni a hálószobában, elég a bejárattal szemben.


 Ha már kiválasztottad a megfelelő érzékelőt, jöhet a riasztórendszer beállítása, aminek a funkcióiról itt olvashatsz kicsit bővebben:  A vezeték nélküli riasztórendszer hasznos funkciói